W dniach 23 – 27 grudnia 2024 r. Kancelaria będzie nieczynna.
UWAGA
Ze względu na trwający w kamienicy remont, kancelaria pracuje w niestandardowych godzinach. Uprzejmie prosimy o kontaktowanie się bezpośrednio z radcami. Wszystkie numery telefonów dostępne są w zakładce ZESPÓŁ. Za utrudnienia najmocniej przepraszamy.
ALERT – OCHRONA SYGNALISTÓW
Dnia 24 czerwca 2024 r., w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.
Kancelaria na Facebooku
Chcesz na bieżąco otrzymywać ciekawe informacje, dołącz do grona naszych obserwatorów na Facebooku.
www.facebook.com/KancelariaCG
OCHRONA DÓBR OSOBISTYCH OSÓB PRAWNYCH
3 października 2023 r. Sąd Najwyższy wydał uchwałę w sprawie III CZP 22/23, z której wynika, że osobom prawnym przysługuje prawo do dochodzenia zadośćuczynienia za naruszenie ich dóbr osobistych. Osobami prawnymi są np. spółka akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, fundacje, stowarzyszenia rejestrowe.
ZMIANA GODZIN PRACY KANCELARII
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, iż od 01 czerwca 2023 r. pracujemy od poniedziałku do czwartku w godzinach 8:00 – 16:00, w piątek w godzinach 8:00 – 13:00
Polski Ład, a zmiany w ustawie Prawo przedsiębiorców
W dniu 1 stycznia 2022 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2105), wprowadzająca tzw. „Polski Ład”, która nowelizuje także ustawę z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162).
Opłata od zażalenia w postępowaniu cywilnym
Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 r. stanowi, że od zażalenia należy uiścić piątą część opłaty, chyba, że przepis szczególny stanowi inaczej. Co to oznacza w praktyce?
Czy prowizja od pożyczki może być niedozwolona, nawet jeśli nie przekracza ustawowego limitu?
SN staje po stronie konsumentów znacznie obciążonych kosztami pożyczek – Uchwały Sądu Najwyższego z dnia 26 oraz 27 października 2021 roku.
Sąd Najwyższy uznał, iż nawet koszty nieprzekraczające limitów ustalonych w ustawie o kredycie konsumenckim mogą być uznane za niedozwolone.
Podsumowanie wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawach frankowych w 2021 roku.
Linia orzecznicza korzystna dla konsumentów !