Dnia 24 czerwca 2024 r., w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów, która implementuje do polskiego prawa dyrektywę w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii.

Co do zasad, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 25 września 2024 r.

Ustawa reguluje m.in. następujące kwestie:
– warunki objęcia ochroną sygnalistów,
– środki ochrony sygnalistów,
– zasady ustalania wewnętrznej procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych,
– zasady zgłaszania informacji o naruszeniach prawa organowi publicznemu,
– zasady ujawnienia publicznego informacji o naruszeniach prawa.

Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym m.in. pracownik, osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej czy przedsiębiorca.

Jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 50 osób (zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów cywilnoprawnych, w tym kontraktów B2B), to od 25 września 2024r. musi wdrożyć wewnętrzną procedurę ochrony osób zgłaszających nieprawidłowości.

Próg ten nie ma zastosowania do podmiotu prawnego wykonującego działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finasowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w załączniku do dyrektyw 2019/1937 – te podmioty będą musiały posiadać wewnętrzne procedury zgłoszeń bez względu na liczbę zatrudnianych osób.

Procedura zgłoszeń wewnętrznych powinna określić m.in.:
– wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego albo podmiot zewnętrzny upoważniony przez podmiot prawny do przyjmowania zgłoszeń wewnętrznych,
– sposoby przekazywania zgłoszeń wewnętrznych
– bezstronną wewnętrzną jednostkę organizacyjną lub osobę w ramach struktury organizacyjnej podmiotu prawnego, upoważnione do podejmowania działań następczych (działaniem następczym jest działanie podjęte w celu oceny prawdziwości informacji zawartych w zgłoszeniu oraz w celu przeciwdziałania naruszeniu prawa będącemu przedmiotem zgłoszenia).

W przypadku wątpliwości w zakresie oceny sytuacji związanych ze stosowaniem przepisów ustawy o ochronie sygnalistów, uprzejmie proszę o bezpośredni kontakt telefoniczny lub mailowy w celu dokonania indywidualnej oceny przedmiotowej sprawy.

Zastrzeżenie:
Informacja zawarta w Alercie Prawnym nie stanowi porady prawnej. Ceret Grzywaczewska Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska nie ponosi odpowiedzialności za skutki wykorzystania tej informacji bez uprzedniej analizy takiej możliwości na gruncie konkretnego stanu faktycznego.